Filtr kabinowy, to jeden z ważniejszych, a jednocześnie najczęściej lekceważonych i pomijanych przy przeglądach serwisowych elementów eksploatacyjnych naszego samochodu. Dlaczego jest tak ważny?
Ponieważ filtruje powietrze wpływające do wnętrza samochodu, zatrzymując różnego typu zanieczyszczenia w nim występujące, np. kurz, pył, pyłki roślinne, sadze itp. W czasach, gdy zimą otacza nas trujący smog, a wiosną, czy latem alergizujące pyłki, jego czystość i prawidłowe funkcjonowanie jest szczególnie ważne. Tym bardziej, że jak wskazują badania statystyczne, średnio w ciągu całego naszego życia w samochodzie spędzamy aż 4,5 roku. Można się tylko domyślać, ile zanieczyszczeń i trujących substancji dostałoby się do naszych płuc, gdyby nie dobrze dobrany i sprawny filtr kabinowy.
Czym właściwie jest filtr kabinowy?
W swej najprostszej postaci, to oprawiony w plastikową ramkę, złożony w harmonijkę papier o odpowiedniej wielkości porach. Filtry takie montowane są w różnych miejscach samochodu, w zależności od marki i danego modelu. W większości modeli znajdziemy je jednak na podszybiu, przy ścianie grodziowej, w schowku lub za nim. Już taki najprostszy, papierowy filtr, jest w stanie zatrzymać wiele zanieczyszczeń – sadzę, pył czy drobinki piasku. To jednak tylko podstawowa ochrona naszego zdrowia. Prosty filtr nie wychwyci bowiem substancji trujących znajdujących się np. w smogu, czyli tlenków siarki i azotu. Jeśli zdecydujemy się na taki zwykły wkład to wybierzmy filtr przynajmniej ze „średniej półki cenowej”, ponieważ tanie zamienniki często wykonane są ze słabo filtrujących lub nie spełniających swej roli materiałów.
Warto natomiast zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane technicznie filtry z zawartością aktywnego węgla. Montując taki filtr możemy być pewni, że zatrzyma nie tylko pyły i sadze, ale większość spalin, czy gazów. Wkład węglowy polecany jest też dla alergików uczulonych np. na wpływające do kabiny samochodu pyłki roślinne. Osoby cierpiące na alergie i uczulenia powinny jednak rozważyć montaż w swoim samochodzie specjalnych filtrów przeciwalergicznych, takich jak np. Valeo ClimFilter Supreme, gdzie oprócz aktywnego węgla dodano jeszcze warstwę polifenolu doskonale wyłapującego i neutralizującego alergeny. Jedna strona filtra pokryta jest w tym przypadku aktywnym węglem, druga warstwą polifenolu, dzięki czemu filtr chroni przed wnikaniem alergenów wziewnych do kabiny pojazdu.
Polifenole zawarte w filtrze kabinowym Valeo ClimFilter Supreme to naturalne związki powszechnie występujące w przyrodzie, znane z korzystnego wpływu na zdrowie. Występują naturalnie w roślinach. Wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów. Powłoka z polifenoli naniesiona na materiał filtracyjny powoduje wyłapanie alergenów i ich natychmiastową neutralizację na powierzchni filtra, a węgiel aktywny eliminuje dodatkowo szkodliwe gazy, np. dwutlenek azotu, toluen czy dwutlenek siarki oraz przykre zapachy.
Skuteczność filtrów na poziomie 95 procent potwierdziły badania przeprowadzone w warunkach naturalnych pod patronatem RNSA (Reseau National de Surveillance Aerobiologique).
Każdy kierowca stojąc w korkach narażony jest na działanie szkodliwych substancji, jeśli nasz filtr nie funkcjonuje prawidłowo. Pamiętać należy o tym, że stężenie szkodliwych substancji w kabinie jest nawet kilkukrotnie większe niż na poboczu drogi. Zatkany lub zawilgocony filtr oznacza automatycznie zbyt małą powierzchnią przepływu powietrza, co wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale też na wzrost temperatury wnętrza i większe parowanie szyb, co znacznie obniża komfort podróży.
Filtr kabinowy, to jak wspomniano na początku ważny element eksploatacyjny samochodu. Należy go regularnie kontrolować i wymieniać. Najlepiej co 15 000 km lub co roku. Ponadto po każdej zimie warto wyjąć filtr z obudowy i wyczyścić go z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez ten okres.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.