Musimy sobie zadać pytanie do jakiego materiału będziemy używać dany pistolet oraz jakiej firmy są te materiały ponieważ każdy producent ma inne zalecenia co do wielkości dyszy i rodzaju pistoletu.
- Szpachle natryskowe
- Podkłady
- Lakiery bazowe konwencjonalne
- Lakiery wodorozcieńczalne
- Lakiery bezbarwne
Który pistolet i system dysz jest dla mnie najbardziej odpowiedni?
W zależności od obiektu, który musi być polakierowany, wielkości naprawianych elementów, warunków danego warsztatu, warunków pogodowych wybieramy najodpowiedniejszy materiał: producenci na swoich stronach internetowych udostępniają karty techniczne z których dowiemy się jak stosować dany produkt: lepkość materiału, czas schnięcia , ilość warstw, gradację papieru, rozmiar dyszy w pistolecie oraz ciśnienie robocze.
Dane odnośnie doboru dyszy i pistoletu są ogólne, a tym samym nie precyzyjne.
Często wymienia się szereg dostępnych dysz i technologii powlekania (np. HVLP niskociśnieniowe lub RP z redukowanym ciśnieniem).
W arkuszach danych na stronie SATA w zakładce DOWNLOADS można znaleźć producentów lakierów wraz z ich zaleceniami co do doboru pistoletu i wielkościami dysz. Producenci tacy jak: PPG; R-M; LESONAL; MIPA; NEXA, CROMAX, GLASURIT; NOVOL;SHERWIN WILLIAMS; STANDOX; SIKKENS, SPIES HECKER i jeszcze kilka innych firm.
Firma SATA ściśle współpracuje z tymi firmami testując ich materiały na swoich pistoletach, następnie po próbach u wyżej wymienionych producentów uzyskuje aprobatę, które pistolety z jaką dyszą mogą być stosowane i tak powstają arkusze .
Podaję przykład na podstawie firmy Cromax jak wyglądają karty rekomendujące dobór pistoletów i odpowiednich dysz do różnych materiałów lakierniczych.
Widzimy, że pistolety HVLP są przeznaczone w większości do materiałów o mniejszej lepkości
Natomiast system pistoletów RP również spełniający normy emisji LZO można użyć do materiałów o wyższej lepkości.
Konkludując sprawdzamy u siebie w warsztacie z jakich materiałów najczęściej korzystamy (co to za producent) , a następnie patrzymy w tabelę doboru pistoletu i dopasowujemy do własnych potrzeb. Pamiętajmy przy tym, że w większości przypadków do tego samego materiału mamy do wyboru pistolet HVLP lub RP. W warsztatach gdzie mamy małą wydajność kompresora to znaczy poniżej 500 L/min. Wybieramy pistolet RP, który potrzebuje około 275-290 L/min natomiast HVLP w granicach 430 L/min. Dużą rolę odgrywają przyzwyczajenia co do szybkości lakierowania, precyzji ustawień pistoletu tzn. ciśnienia na wejściu, odległości od lakierowanego obiektu.
Pistolet HVLP jest bardziej wymagający co do ustawień i sposobu lakierowania. Ciśnienie na wejściu powinno wynosić ok. 2 bara, a odległość od obiektu powinna oscylować w granicach 10-15 cm. Kiedy chcemy szybciej lakierować zmniejszamy odstęp nawet do 10 cm. Dlaczego nie powinniśmy przekraczać odstępu 15 cm. Pistolet HVLP uzyskuje pełną szerokość natrysku już w odległości 5-7 cm, a tym samym najlepsze rozpylenie. Powyżej 15cm cząsteczki materiału zaczynają się sklejać powodując efekt kropienia z możliwością pojawiania się chmurek. Pamiętajmy, że w systemie HVLP ciśnienie na wąsach pistoletu nie może przekroczyć 0,7 bara, i musi przenosić na obiekt powyżej 65% materiału według dyrektywy o LZO. Pistolety w systemie HVLP są minimalnie oszczędniejsze jeśli chodzi o zużycie materiału ale potrzebują dużo więcej powietrza co przekłada się na koszty.
Natomiast w systemie RP. odległość od obiektu to 17-21 cm właśnie wtedy uzyskujemy pełną szerokość natrysku i najlepszą atomizację (rozpylenie). Pistolet RP potrzebuje około 290 L/min. również spełnia normy LZO przenosząc na obiekt powyżej 65% materiału
Lakierując samochody starsze (nie mówię tu o samochodach kultowych), będziemy używać szpachli natryskowej do tego potrzebujemy specjalnego pistoletu. Jedyny taki pistolet przeznaczony do szpachli ma SATA jest to SATAjet 100 B P 2,5 ze ściętymi rogami dyszy powietrza, taki kształt zapobiega osadzaniu materiału podczas natrysku szpachli.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.