Home / Warsztat / Serwis oponiarski / Obsługa opon wielogabarytowych

Obsługa opon wielogabarytowych

Rozwój technologii sprzyja konstruowaniu szeregu bardzo specjalistycznych pojazdów specjalistycznych, którym sprzyja boom inwestycyjny wykorzystujący chociażby środki płynące z funduszy UE. Naturalnie pojazdy te wymagają troski o stan techniczny opon – wydawać by się mogło, że działalność w tym segmencie tzn. sprzedaż, naprawa i serwis opon gwarantuje wymierne efekty finansowe.

Jednak zanim przyjdzie czas na zbieranie owoców – trzeba zainwestować pokaźne środki w odpowiedni sprzęt obsługowy, edukację personelu i materiały naprawcze. I na koniec musimy się uzbroić w cierpliwość- serwis opon wielkogabarytowych to perspektywa świadczenia usług czasochłonnych. Wiele jednak przemawia za tym, aby je naprawiać – a przede wszystkim dbać o ich stan – z tym to jest już dość trudno – niemniej wysokie zapory cenowe potrafią mobilizować użytkownika.

Opony z przedrostkiem „naj”

Pojazdy wyposażone w opony przemysłowe są raczej wolnobieżne, przeznaczone do ciężkich prac – wykorzystywane najczęściej poza drogami publicznymi. Opony te często stanowią dość znaczną część kosztu maszyny, dlatego też możliwość ich naprawy to potężne oszczędności dla właścicieli tychże pojazdów i spory zarobek przy ich naprawie dla serwisów. Są to opony ciężkie, o wielkich gabarytach, są jednocześnie i być może paradoksalnie dla niektórych – są one wrażliwe uszkodzenia. Konstrukcyjnie dość skomplikowane i bardzo zróżnicowane. Zostały zaprojektowane z bardzo mocnych materiałów, aby sprostać zadaniu utrzymania coraz to cięższych pojazdów. Nowe komponenty mieszanek mają przedłużyć ich żywot, a w szczególności ochronić ich cenny karkas. Niezwykle ważny jest właściwy dobór opon. Przy doborze należy zwrócić uwagę na szereg niezwykle istotnych elementów jak: rodzaj urządzenia (pojazdu, maszyny), warunki jej eksploatacji, rodzaj pracy, osiąganą prędkość i obciążenia. Bardzo ważna jest również sama rzeźba bieżnika. Producenci, podając zazwyczaj parametry techniczne, określają dokładnie ich przeznaczenie, jak i warunki pracy na danym podłożu. Dlatego na wulkanizatorach, którzy zajmują się specjalistyczną obsługą tych opon i pojazdów, spoczywa dość duża odpowiedzialność, również i doradcza. Opony wielkogabarytowe pomimo swoich częstokroć ogromnych rozmiarów i mocnych stalowych lub diagonalnych konstrukcji, ulegają różnorakim uszkodzeniom.

Najpopularniejsze przyczyny to:

• specy ka pracy, w której eksploatowany jest pojazd,

• niewłaściwe dopasowanie opony do pojazdu i terenu eksploatacji,

• niewłaściwe inne warunki użytkowania (zbyt niskie ciśnienie, przeładowanie),

Grzechy serwisanta

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na tego typu serwis specjalistyczny to liczmy się z koniecznością ,sporych nakładów w wyposażenie i szkolenie personelu. Niezbędna jest także gotowość do działania w terenie – właśnie poza zakładem przeprowadza się stosunkowo dużo, szczególnie pilnych napraw. Nierzadko sam transport opony staje się nie lada problemem. W rozmowach z ekspertami z branży zwraca się uwagę na ich ostrzeżenia co do pozornych oszczędności właścicieli punktów naprawczych. Często w warsztatach podejmujących się tego rodzaju napraw brakuje podstawowych narzędzi umożliwiających efektywną pracę, dając zarazem rękojmię profesjonalizmu świadczonych usług. Najczęstszym grzechem jest oszczędzanie na plastikowych nakładkach na głowicę oraz uchwyty obręczy na stole obrotowym.

rys.1

Po ich zużyciu nie zakłada się nowych, choć to dzięki nim właśnie nie zostaje zniszczona obręcz podczas obsługi. Nierzadko do punktu trafia opon, którą chcemy na życzenie klienta za wszelką cenę „wyleczyć”. Efekty mogą zaskoczyć – dość krótkim czasie opona bywa powierzchownie pocięta w wielu miejscach, w innych natomiast – głównie w stre e bieżnika – wyrywane są nawet sporych rozmiarów kawały gumy. Naprawy tego rodzaju opon wymagają wielkiego doświadczenia wulkanizatora i manualnych zręczności, ale nie zapominajmy o gruntownej wiedzy w zakresie technologii naprawy, mieszanek, materiałów naprawczych i warunków pracy takiej opony.

Nowoczesne technologie napraw to przywrócenie do życia wielu tysięcy opon, które być może trafiłyby na wysypisko. Nie możemy również pominąć pewnej formy naprawy opon wielkogabarytowych, jaką jest ich bieżnikowanie. Z punktu widzenia coraz większe troski o ochrone środowiska to naprawdę ważny aspekt działalności

Dodaj komentarz