W lutym ruszył cykl spotkań dla kadry zarządzającej z branży automotive w ramach Akademii BASF Coatings, na którym eksperci z dziedziny raportowania ESG przygotują firmy do zmian legislacyjnych, które będą niebawem obowiązywać we wszystkich łańcuchach dostaw.
Czym jest ESG? Na to pytanie odpowiedź otrzymali uczestnicy pierwszego spotkania Akademii BASF Coatings, które odbyło się w Warszawie 27 lutego 2024 roku. Przedstawiciele dużych samochodowych grup dealerskich zostali zaproszeni na całodniowe spotkanie z udziałem eksperta, dr Jolanty Turek, wykładowczyni Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Gościni zaprezentowała część teoretyczną oraz dobre praktyki raportowania stosowane przez firmy globalne, które co roku składają raport z uwzględnieniem trzech istotnych elementów składających się na skrót ESG (E- ład środowiskowy, S – ład społeczny, G – ład korporacyjny).
Co czeka polskie firmy od 2025?
Obecnie wymóg raportowania dotyczy dużych, giełdowych graczy. Jednak sytuacja ma się zmienić już niebawem i za przyszły rok do raportowania zobligowane będą spółki i grupy kapitałowe, które spełnią chociaż 2 z 3 następujących kryteriów: liczba pracowników powyżej 250, suma bilansowa na poziomie powyżej 25 mln euro, przychody netto powyżej 50 mln euro. Te firmy, które spełniają przynajmniej dwa kryteria, oddadzą pierwszy raport już w 2026 roku.
Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju czyli potocznie raportowanie ESG jest istotne z co najmniej trzech podstawowych powodów. Po pierwsze, jest obowiązkiem bezpośrednio wynikającym z regulacji czyli Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Przedsiębiorstwa mają obowiązek raportowania według wytycznych zawartych w Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS, European Sustainability Reporting Standard). Interesariusze oczekują od przedsiębiorstw reakcji na zmianę klimatu, oczekują ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju oraz większej przejrzystości w tym zakresie. Informacji tych potrzebują instytucje udzielające finansowania – banki, inwestorzy, którzy są skłonni udzielić finansowania na lepszych warunkach tym podmiotom, które wykazują aktywność w obszarach ESG.
– wyjaśnia dr Jolanta Turek, ekspert z dziedziny ESG i prelegentka warsztatów Akademii ESG BASF Coatings.
Ekspertka podkreśla, że firmy stosujące dobre praktyki ESG cieszą się lepszą reputacją
i finansowanie ich wiąże się z mniejszym ryzykiem, ponieważ uwzględniają zrównoważony rozwój jako swoją podstawową wartość. Raportowanie ESG jest także potrzebne partnerom biznesowym współpracującym w łańcuchach dostaw. W obecnych czasach konsumenci zwracają coraz większą uwagę na działania przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i również mają swoje oczekiwania w tym zakresie.
ESG a sektor automotive
Sektor motoryzacyjny ma stosunkowo wysoką ekspozycję na ryzyko środowiskowe.,
a producenci pojazdów już od dawna w naturalny sposób skupiają się na działaniach w tym obszarze. Również dystrybutorzy pojazdów i podwykonawcy serwisowi aktywnie działają, aby ich rozwój był zrównoważony.
Mając doświadczenie w raportowaniu, obserwując zmiany regulacyjne oraz współpracując z ekspertami, chcemy wspierać naszych klientów i partnerów w odpowiednim przygotowaniu do nowego dla nich procesu związanego z raportowaniem ESG.
–– mówi Anna Denert – Leszcz, Marketing Manager BASF Coatings, pomysłodawczyni i organizator cyklu spotkań Akademii ESG.
Duzi producenci samochodów już od kilku lat publikują swoje raporty ESG (na mocy poprzedniej dyrektywy – NFRD). Robią to między innymi takie podmioty, jak BMW Group, Volkswagen Group, Stellantis, Volvo Group czy Mercedes Benz Group.
Akademia ESG jest świetną merytoryczną inicjatywą wspierającą partnerów biznesowych w zrozumieniu wyzwań związanych z obszarami ESG oraz zdobyciu praktycznej wiedzy o tym, jak wdrożyć ESG we własnej firmie na bazie przykładów z branży. Jest to także forum wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz nawiązywania relacji biznesowych.
– zachęca dr Jolanta Turek.
Zrównoważony rozwój priorytetem
BASF Coatings producent takich marek jak Glasurit i R-M znany jest ze swojego podejścia do tematu ekologii i zrównoważonego rozwoju. W portfolio marek znajdują się produkty opatrzone certyfikatem zrównoważonej biomasy – Eco Balance i eSense. Nowością na rynku polskim są najbardziej zielone lakiery samochodowe marki Glasurit – linia 100 oraz Agilis marki R-M. Innowacyjne produkty zostały stworzone z myślą o zmianach klimatycznych. Spełniają założenia strategii firmy dotyczącej zmniejszenia śladu węglowego. Stosując ekologiczne produkty do napraw po wypadkowych, lakiernicy mają wpływ na ochronę środowiska naturalnego.
Jako firma rozwijamy produkty technologicznie innowacyjne, stawiamy na wysoką jakość, ale również kładziemy nacisk na zrównoważony rozwój. W tym roku chcemy pójść o krok dalej
– zachęca Anna Denert – Leszcz.
i poza wprowadzeniem najbardziej zielonych produktów lakierniczych na rynek, chcemy wyedukować i przygotować naszych klientów do raportowania ESG. Nasza wiedza oraz ekologiczne rozwiązania na pewno przyczynią się do uzyskania dobrych wyników zawartych w raporcie.
Pierwsze z cyklu spotkań Akademii ESG BASF Coatings odbyło się 27 lutego 2024 roku
w Elektrowni Powiśle w Warszawie. Kolejne spotkanie z ekspertami odbędzie się już w maju.
BASF Coatings jest jednym z wiodących przedsiębiorstw, produkujących lakiery renowacyjne
do samochodów. W swoim portfolio posiada m.in. marki Glasurit, R-M. BASF Coatings Services zatrudnia wysoko wykwalifikowany zespół, a sprzedaż produktów i usług prowadzona jest bezpośrednio oraz poprzez dystrybutorów w całym kraju. Są to ludzie, którzy z pasją tworzą wizerunek marki Glasurit®
w Polsce. Istotą naszej działalności jest tworzenie rozwiązań, wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, które w praktyce pomagają naszym klientom podnieść swoją wydajność, odkryć potencjał oraz wykreować nowe, zyskowne pola działalności. Kwestię ochrony środowiska są dla nas priorytetem dlatego działamy według zasady: Zrównoważone rozwiązania, zapewniające zrównoważony sukces!